Neonacisti medzi nami

Autor: Monika Fandliová | 12.12.2012 o 13:03 | (upravené 12.12.2012 o 16:05) Karma článku: 5,01 | Prečítané:  1106x

O Natálke som sa dozvedela až z príhovoru Fedora Gála, ktorý mal 14. marca 2010 v Bratislave na verejnom zhromaždení „Fašizmus nepatrí na Slovensko“: „...a som tu aj kvôli Natálke, to je dva a pol ročné decko spálené českými neonacistami. Neonacizmus nemá hranice!“ Tieto jeho slová vtedy vo mne veľmi zarezonovali. Cítila som ich váhu a zdalo sa mi, akoby celé vnútro rečníka bolo presiaknuté týmto menom. Dnes už viem, že to tak aj skutočne bolo.

14. marec 2010, Bratislava14. marec 2010, Bratislava

Tento týždeň som totiž videla premiéru filmu „35 mesiacov s Natálkou“. Pôvodne to bol „domáci film“ jeho tvorcov, Martina Hanzlíčka a Fedora Gála, ktorí sa rozhodli Natálke pomôcť. Túto skutočnosť som sa dozvedela až v diskusií po premietaní a som veľmi rada, že bol tento príbeh zverejnený. Počas filmu som si hovorila: „Toto musia ľudia vidieť!“ Ale Martin Hanzlíček mal v sebe stále nezodpovedanú otázku: „A prečo by to ľudia mali vidieť?“ Myslím si, že má v tomto celkom dobrý postoj.

V centre tohto sfilmovaného príbehu je už spomínaná malá Natálka, ktorej sa podarilo vďaka Bohu a lekárom prežiť. Malé cigánske dievčatko s 80% popálením tela, ktoré utŕžilo po útoku štyroch neonacistov v apríli 2009.

„Jsem zděšen surovým odporným zločinem, který se tu stal. Co za lidi mohou chtít upálit malé dítě? Tento zrůdný čin musí být vyšetřen a tvrdě potrestán.“ Václav Klaus, 19. 4. 2009, TV Nova

Neverila som tomu, že by páchateľov vypátrali a následne aj potrestali. Na moje prekvapenie sa tak v pomerne krátkom čase stalo. V októbri 2010 boli v tejto kauze udelené výnimočné tresty 20 rokov a viac a nerozumiem tomu, prečo sa Václavovi Klausovi zdali tieto tresty príliš tvrdé. Vidieť úspešné a spravodlivé konanie zodpovedných ľudí bolo pre mňa veľmi uspokojujúce. Pocítila som taký vzdialený závan stability a bezpečia. Veľmi dobrý pocit, aj keď pre mňa tak trochu nový.

Tento príbeh Fedora Gála a Martina Hanzlíčka, ktorý sa vo filme odvíja tak ako išiel, má podľa mňa veľký morálny kredit a vplyv. Nepociťujem v ňom dominanciu rasového konfliktu ani deštruktívnej kritiky. Myslím si, že hovorí hlavne k tej tretej strane. Môže byť výzvou k zodpovednosti, a tým aj k dospelosti. Môže byť výzvou k lepšiemu charakteru a zrelému uvažovaniu. Môže sa dotknúť srdca, z ktorého vychádzajú naše slová, postoje a skutky. Môže nám pripomenúť, že nie sme zodpovední za druhých, ale voči nim. Môže nás nabádať k opatrnosti v našom konaní. Môže vzbudiť náš súcit a záujem a môže nás inšpirovať urobiť niečo, o čom sme doteraz len hovorili alebo len snívali.

Možno aj toto je pár dôvodov, prečo by ľudia mali vidieť tento film. Ľudia, medzi ktorými sú aj prokurátori, vyšetrovatelia, sudcovia, právnici, lekári, poradcovia, sociálni pracovníci, ľudia v školách a v škôlkach, novinári, susedia, naši známi, rodina, priatelia, politici a v súčasnosti na Slovensku aj 40.460 voličov Ľudovej strany Naše Slovensko.

Film „35 mesiacov s Natálkou“ (60´) by mal byť odvysielaný na ČT2 po ukončení série dvanástich krátkych esejí pod spoločným názvom Příběhy pro Natálku. Tieto príbehy sú zaradené do programu v nedeľu poobede a je možné si ich pozrieť aj z archívu. Doteraz bolo odvysielaných deväť esejí.

„Točíme eseje, jako je tato, o lidech nepoddajných, o lidech, kteří se dokážou postavit na nohy zas a znovu. A točíme je nejenom pro Natálku, která byla téměř upálena neonacisty jedné temné noci v roce 2009, ale pro všechny.“ Fedor Gál

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10302211488-pribehy-pro-natalku/210572230760006-komunita/video/

http://www.pribehnatalky.cz/

Zdroje:

http://www.youtube.com/watch?v=iid0LcUuSsA

http://tv.sme.sk/v/14422/ludia-demonstrovali-proti-fasizmu.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?